Jak powinna wyglądać świadoma zgoda na seks?
Życie seksualne jest piękne, gdy świadomie wyrażamy zgodę na jego przebieg. Gdy ktoś przekracza nasze granice, mamy do czynienia z gwałtem, molestowaniem lub co najmniej naruszeniem. Może to być zbyt agresywne wpatrywanie się w ciało i taksowanie wzrokiem. Rzucanie seksualnych żartów i aluzji. Niechciany dotyk, np. kierowca taksówki klepiący nas w kolano. Nawet niewielkie naruszenie naszych granic miewa duży wpływ na nasze życie seksualne. Odziera je bowiem z magii, piękna, radości i intymności, a zaczyna kojarzyć się z bólem i cierpieniem. W związku z tym niezwykle ważna jest świadoma zgoda na seks.
Ruszyła kampania społeczna, która promuje świadomą zgodę na seks
Właśnie ruszyła kampania społeczna, która promuje ideę świadomej zgody na seks. Stanowi ona odpowiedź na głosy specjalistów, którzy coraz częściej mówią, że obecna definicja gwałtu jest przestarzała i wtórnie wiktymizuje ofiary. W obliczu zagrożenia reagujemy bowiem na 3 sposoby - walką, ucieczką lub zamieraniem. Każda metoda walki o życie jest równie ważna, a nasz mózg dobiera ją automatycznie, uwzględniając okoliczności zewnętrzne. Nie zawsze możemy walczyć lub uciec, dlatego nasze ciało zalewają opiaty, które powodują unieruchomienie. Erika Shershun w swojej książce “Uleczyć traumę seksualną” (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2023) wspomina, że istnieje jeszcze jeden mechanizm obronny - przymilanie. Korzystamy z niego wówczas, gdy obłaskawienie sprawcy może zredukować szkody.
Co uniemożliwia wyrażenie świadomej zgody na seks?
Nie zawsze wyrażenie świadomej zgody na seks jest możliwe. Kiedy znajdujemy się pod wpływem alkoholu i substancji psychoaktywnych, nie potrafimy właściwie ocenić okoliczności i konsekwencji swoich decyzji. Jeśli ktoś wykorzystuje ten fakt, postępuje co najmniej nieetycznie.
Świadoma zgoda nie tylko na seks, ale też inne formy bliskości fizycznej
Zgoda na seks wykracza poza sam akt płciowy, w którym dochodzi do penetracji. Warto rozszerzyć to pojęcie także na pocałunek, dotyk, wzajemną masturbację, zdejmowanie ubrań i konkretne zabezpieczenie stosunku. Porozmawiajmy ze sobą, zanim nieświadomie przekroczymy cudzą granicę. Podejdźmy do siebie z otwartością i życzliwością, nie traktując odmowy drugiej osoby jako policzka wymierzonego w swoje poczucie własnej wartości. Choć świadoma zgoda na seks może wydawać się mało romantyczna i odzierać zbliżenie z aury spontaniczności, to wszystko zależy od tego, jak przeprowadzimy rozmowę. Warto ustalić najważniejsze kwestie i umówić się na hasło bezpieczeństwa. Jeśli coś nie będzie nam odpowiadało, wypowiadamy je, a druga osoba powstrzymuje się z określonym działaniem.
Granice seksualne - jak o nich rozmawiać?
Rozmowa o seksie, naszych granicach, fantazjach i antykoncepcji może stać się formą gry wstępnej, która rozbudzi wzajemne pożądanie. Jednocześnie pozwoli nam uniknąć niekomfortowych sytuacji, w których jedna ze stron czuje się do czegoś zmuszana, a druga traktowana jako oprawca. Rozmawiając o tym, gdzie przebiegają nasze granice, możemy użyć radosnego a zarazem figlarnego języka. Uruchomić w sobie kreatywność i wypracować własny słownik erotyczny. Posługiwanie się nim stanie się wówczas wspólnym sekretem cementującym bliskość.
Prawo do odwołania zgody na seks przysługuje każdemu z nas
Pamiętajmy, że zgoda na seks zawsze może zostać odwołana przez drugą osobę. Partner/partnerka w trakcie stosunku ma prawo rozmyślić się i powiedzieć: stop. Nam również przysługuje możliwość zmiany zdania. Pamiętajmy, że erotyczna sfera życia ma szczególny charakter. W sytuacjach intymnych pozostajemy też szczególnie podatni na zranienie. Fakt, że znaleźliśmy się w mieszkaniu partnera/partnerki, zdążyliśmy się rozebrać i pieścić, nie znaczy, że któraś ze stron nie może tego zakończyć.
Zgoda na seks waginalny to nie to samo co zgoda na seks analny
Zgoda na stosunek waginalny nie jest równoznaczna ze zgodą na zbliżenie analne. Kiedy chcemy wypróbować coś nowego, przetestować swoje fantazje erotyczne, porozmawiajmy o tym z partnerem. Najlepiej zróbmy to wcześniej, zanim trafimy do łóżka. Wówczas druga osoba nie będzie czuła presji, leżąc nago w sypialni.
Ustalenia dotyczące antykoncepcji obowiązują obie strony
Kluczową rolę odgrywa przestrzeganie ustaleń dotyczących antykoncepcji. Jeśli umawiamy się na prezerwatywę, to nie ściągamy jej w trakcie. Gdy natomiast zobowiązałyśmy się przyjmować pigułki antykoncepcyjne, uprzedzamy partnera, jeśli z jakiegoś powodu zdecydowałyśmy się je odstawić. Obie strony mają prawo świadomie planować swoje rodzicielstwo i zabezpieczać się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, uprawiając bezpieczny seks.
BDSM i hasło bezpieczeństwo. Jak korzystać z kajdanek i huśtawek miłości?
BDSM to praktyka seksualna, którą rozpropagowała ekranizacja powieści “50 twarzy Greya”. Za jej sprawą kajdanki, pejcze, maski i huśtawki miłości wkroczyły do naszych sypialni. Zerwaliśmy z rutyną, bawiąc się w uległość i dominację. Wielu z nas sprawia to przyjemność. BDSM wymaga jednak szczerej rozmowy o swoich fantazjach. Zanim przejdziemy do testowania kajdanek, pejczy, masek, lin i uprzęży erotycznych, ustalmy hasło bezpieczeństwa. Kiedy je wypowiemy lub wykonamy określony gest, druga strona zaprzestanie danej formy stymulacji. Jeśli dograliście już ustalenia, możecie przejrzeć akcesoria do BDSM. W naszym asortymencie znajdziecie zarówno urocze kajdanki i pejczyki do delikatnego miziania ciała, jak i gadżety zapewniające mocniejsze doznania. To, które wybierzecie, zależy od Was. Zawsze możecie zacząć od drobiazgów, vide bielizna BDSM, a następnie włączyć dodatkowe zabawki erotyczne.
Fantazje erotyczne - czy ustalanie granic seksualnych może być podniecające?
Świadoma zgoda na seks obejmuje omówienie fantazji erotycznych przed ich wcieleniem. Wspólnie ustalamy, co nas kręci i chcemy wypróbować. Taka rozmowa nie tylko pozwala wyznaczyć granice, ale również rozbudzić pożądanie i namiętność. Jednocześnie stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia intymności i bliskości w związku.