Jak uprawiać bezpieczny seks?

0
Jak uprawiać bezpieczny seks?

Jak uprawiać bezpieczny seks?

Seks powinien stanowić źródło zabawy i dawać nam radość. Dobrze, gdy jest w nim miejsce na spontaniczność, ale ta nie może przysłaniać nam pewnych elementarnych zasad związanych z bezpieczeństwem. Ich naruszenie przynosi nieprzyjemne skutki, o które nietrudno. Nieplanowana ciąża czy infekcja niekiedy ma daleko idące konsekwencje. Jak uprawiać bezpieczny seks? O czym warto pamiętać, decydując się na zbliżenie?

 

Prezerwatywa - by przygodny seks stał się bezpieczny

Przygodny seks może dostarczyć nam moc zmysłowych wrażeń, ale pamiętajmy, by pod wpływem magii chwili nie stracić zdrowego rozsądku. Każdy stosunek z przypadkowym partnerem/przypadkową partnerką należy zabezpieczyć prezerwatywą. To jedyna forma antykoncepcji, która nie tylko chroni przed nieplanowaną ciążą, ale też szeregiem chorób przenoszonych drogą płciową. 

 

Jak dbać o gadżety erotyczne, by uniknąć nieprzyjemnych infekcji?

Masturbacja sprawia nam wiele przyjemności, zwłaszcza gdy jesteśmy singlami i nie interesuje nas niezobowiązujący seks z obcą osobą. Warto urozmaicić ją, sięgając po wysokiej jakości gadżety erotyczne. Wibrator, masażer łechtaczki czy kulki analne mogą odmienić naszą codzienność. Wprowadzić do niej powiew świeżości. Kupując zabawki erotyczne, wybierajmy te ze sprawdzonych źródeł, które mają stosowne atesty i zostały wykonane z najwyższej klasy materiałów. Nasz sex shop online współpracuje z renomowanymi producentami, dostarczając swoim klientom bezpieczne akcesoria. 

 

Masturbacja wibratorem stanie się o wiele przyjemniejsza, gdy sięgniesz po odpowiednie lubrykanty. Przed zakupem sprawdź, czy dany żel intymny nie niszczy tworzywa, z jakiego wykonano zabawkę. Poza tym gadżety erotyczne mogą stanowić siedlisko mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych, mają bowiem bezpośredni kontakt z naszą skórą i płynami ustrojowymi. Należy zatem zadbać o higienę, regularnie je myjąc i dezynfekując. 

 

Bezpieczny seks to seks z zaufaną osobą

Bezpieczny seks to również seks z osobą, której ufamy. Jeśli decydujemy się na niezobowiązujący stosunek z kimś obcym, pamiętajmy, że niesie on ze sobą pewne zagrożenia. Nie wiemy, czy druga strona nie jest stalkerem, złodziejem, gwałcicielem etc. Biorąc to pod uwagę, zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Niektórzy single, aby cieszyć się komfortowymi zbliżeniami, umawiają się na seks z przyjacielem. Dzięki temu wiedzą, czego mogą się po nim spodziewać. Dużą popularnością cieszą się także gadżety erotyczne, które pozwalają uprawiać seks solo.

 

Bezpieczny seks oralny i analny - dlaczego warto o niego zadbać?

Kiedy rozmawiamy o bezpiecznym seksie, zazwyczaj sprowadzamy go do zbliżeń o charakterze waginalnym. Zapominamy, że podczas oralu i analu także możemy zarazić się wieloma groźnymi chorobami. W jamie ustnej często znajduje się pierwotne zakażenie kiły, a odbyt jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, bo nie ma własnej lubrykacji. Niewiele trzeba, aby pojawiła się krew, w której niekiedy znajdują się groźne wirusy i bakterie.  Czy wiesz, że z powodu krętka kiły zmarł m.in. król Jan III Sobieski i jego żona, Marysieńka? Poza tym spore zagrożenie niesie chlamydia, rzeżączka, HIV, HPV, HCV, HBV i HSV (wirus opryszczki).

 

Profilaktyczne badania na choroby przenoszone drogą płciową - co warto o nich wiedzieć?

Wchodząc w stały związek, warto wykonać profilaktyczne badania na choroby przenoszone drogą płciową. Może nam to uratować zdrowie i życie. Wcześnie wykryta kiła i rzeżączka dość dobrze reaguje na antybiotykoterapię. Przy HCV leczenie bywa długie, skomplikowane i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Z wirusem HIV trzeba funkcjonować do końca życia, przyjmując leki antyretrowirusowe. Negatywne wyniki badań nie zwalniają nas od razu z konieczności stosowania prezerwatywy ze względu na wyniki fałszywie ujemne i okienko serologiczne, w którym zakażenie nie jest wykrywane. 

 

Podwójne zabezpieczenie stosunku - godny uwagi trend z Holandii

W Holandii z powodzeniem praktykuje się ideę podwójnego zabezpieczenia. Kobiety przyjmują tabletki antykoncepcyjne, aby nie zajść w nieplanowaną ciążę. Równolegle stosuje się prezerwatywy, aby zniwelować ryzyko transmisji chorób przenoszonych drogą płciową. 

 

Kiedy warto stosować PrEP? Przed czym chroni?

Pary homoseksualne, także w Polsce, wykształciły bardzo dobry zwyczaj, którym warto się inspirować, niezależnie od orientacji psychoseksualnej. Wiele z nich na wstępie opowiada o swojej przeszłości seksualnej, wymienia się aktualnymi wynikami badań i ustala rodzaj zabezpieczenia stosunku. Pary, które nie chcą uprawiać seksu oralnego lub analnego w prezerwatywie, mają do dyspozycji PrEP. Wspomniana metoda zabezpiecza w pewnym stopniu przed HIV. Leki antyretrowirusowe zażywa się przed kontaktem seksualnym i po nim. Nie chronią jednak przed pozostałymi wirusami i bakteriami. Stosując je, możemy zarazić się kiłą, chlamydią, rzeżączką, HCV, HBV, HPV i HSV.

 

Czym jest stealthing? Czy to gwałt?

Omawiając bezpieczny seks, warto zwrócić uwagę na stealthing. Wspomniane zjawisko polega na łamaniu przez partnera zasad dotyczących stosunku. Mężczyzna w trakcie zbliżenia zdejmuje prezerwatywę bez zgody kochanki/kochanka, którą/którego penetruje. Zwiększa to ryzyko infekcji. Niektórzy praktykują stealthing, bo n

ie lubią seksu w prezerwatywie. Inni zdają sobie sprawę z bycia nosicielem groźnej choroby i chcą zarazić kolejne osoby. Pamiętajmy, że zawsze, nawet w trakcie stosunku, mamy prawo odmówić zbliżenia. Aby nie spotkał nas stealthing, który możemy uznać za formę gwałtu, umawiajmy się na akty płciowe tylko z tymi osobami, którym ufamy.  Wówczas każdy seks stanie się źródłem wyłącznie miłych wspomnień:)Bibliografia:

 

  1. Lew-Starowicz M., Biały B.; SpełniONA. Czego pragną kobiety; Dom Wydawniczy Rebis, 2023
  2. Rossi R.; Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność; Wydawnictwo Znak, 2021

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl