Skąd się bierze dyskomfort podczas seksu

0
Skąd się bierze dyskomfort podczas seksu

Skąd się bierze ból podczas seksu?

Seks uchodzi za źródło przyjemności i spełnienia. Nie bez powodu, wszak zapewnia nam orgazm i uczucie błogości. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Ból podczas stosunku towarzyszy zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Miewa podłoże fizjologiczne, anatomiczne i psychiczne. Nie lekceważmy go, bo w ten sposób nasze ciało zwraca uwagę na jakiś ważny, aczkolwiek pomijany aspekt. Podpowiadamy, skąd się bierze ból podczas seksu i jak cieszyć się zmysłową przyjemnością we dwoje.

 

Ból podczas seksu a unikanie zbliżeń

Ból podczas seksu to problem, który poważnie ogranicza naszą aktywność erotyczną, nie pozwala bowiem doświadczać rozkoszy. Zostaliśmy tak zaprogramowani przez naturę, aby unikać cierpienia i dążyć do przyjemności. Nic dziwnego, że wystrzegamy się zbliżeń z partnerem, gdy boli nas pochwa czy członek. Z czego wynikają wspomniane dolegliwości?

 

Ból podczas stosunku - gdzie szukać pomocy?

Kiedy odczuwamy ból podczas stosunku, w pierwszej kolejności skonsultujmy się z lekarzem. Niewykluczone, że przyczyna ma charakter anatomiczny lub fizjologiczny. Można ją wyeliminować, stosując odpowiednie leki i kuracje zalecone przez specjalistę. Np. infekcje pochwy, zarówno te o podłożu bakteryjnym, jak i grzybiczym powodują ból podczas seksu. Penetracja nierzadko staje się nieosiągalna. Na szczęście zakażenie pochwy dość łatwo udaje się wyleczyć. Wystarczą odpowiednio dobrane tabletki i maści. Dopiero gdy lekarz nie stwierdzi żadnych przyczyn natury anatomicznej i fizjologicznej, warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą i/lub seksuologiem.

 

Co powoduje ból podczas seksu?

Ból podczas seksu u kobiet może powodować:

  • suchość pochwy, która wynika z menopauzy lub stosowania antykoncepcji hormonalnej, w tym przypadku warto sięgnąć po lubrykanty. Żele intymne wykazują działanie nawilżające i pomagają wyeliminować dyskomfort,
  • zapalenie cewki moczowej, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie pochwy,
  • endometrioza, która wymaga leczenia pod okiem doświadczonego lekarza,
  • pochwica, czyli zaciskanie pochwy, do którego zazwyczaj przyczyniają się czynniki psychiczne, np. lęk przed niechcianą ciążą lub niechęć do zbliżenia. Może być efektem traumy seksualnej. W jej leczeniu warto stosować wspomagająco dilatory silikonowe. Wspomniane akcesoria służą do ćwiczeń, które mają za zadanie rozszerzyć ścianki pochwy,
  • opryszczka narządów intymnych,
  • zbyt długi penis, który może drażnić szyjkę macicy, powodując nieprzyjemne doznania. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pierścienie buforujące, które niwelują odczuwany dyskomfort,
  • grzybica pochwy, która wymaga leczenia przy użyciu stosownych maści i tabletek,
  • nadżerki,
  • torbiele,
  • depresja,
  • stany lękowe,
  • trauma seksualna powstała wskutek gwałtu,
  • brak emocjonalnej więzi z partnerem,
  • nieznajomość swojego ciała,
  • kompleksy związane z wyglądem zewnętrznym, np. wielkością czy asymetrią piersi.

 

Za ból podczas stosunku u mężczyzn odpowiada:

  • stulejka,
  • krótkie wędzidełko napletka,
  • trudności z osiągnięciem erekcji,
  • trauma seksualna.



Doskwiera Ci ból podczas współżycia? Pomóc może samoakceptacja ciała

Osoby, które skarżą się na ból podczas współżycia, powinny zwrócić uwagę na to, jak podchodzą do swojego ciała. Co o nim myślą i jak je traktują? Czy nie eksploatują go nadmiernie w pracy? Czy akceptują je takim, jakim jest? Czy dobrze je znają i potrafią przewidzieć jego reakcje na poszczególne pieszczoty? Specjaliści podkreślają, że podstawę stanowi akceptacja własnego ciała. Nawet jeśli to czasem nie mieści się w szeroko pojętym kanonie piękna, to my szanujemy je za to, że spełnia swoje funkcje. Jest sprawne, pozwala nam poruszać się, czerpać radość ze zbliżeń i może się komuś podobać. Mamy bowiem bardzo zróżnicowany gust w tym zakresie.

 

Jak zmęczenie powoduje ból podczas zbliżenia?

Jeśli pojawia się ból podczas zbliżenia, zastanówmy się, czy nie jesteśmy zmęczeni codziennym życiem. Może wzięliśmy na swoje barki zbyt wiele? Czujemy się przytłoczeni nadmiarem obowiązków domowych i zawodowych. Niekiedy po prostu ciało ma dość i domaga się w ten sposób odpoczynku. Gdy go zapewnimy, poczujemy się lepiej.

 

Strefy erogenne i ich wrażliwość na pieszczoty poznasz dzięki zabawkom erotycznym

Niestety, wielu z nas nie zna dobrze swojego ciała i jego reakcji na pieszczoty. Nie potrafimy powiedzieć partnerowi/partnerce, jak ma nas stymulować, aby sprawić nam rozkosz. Ból podczas seksu często wynika z nieznajomości wrażliwości swoich stref erogennych. Np. nie zdajemy sobie sprawy, że potrzebujemy delikatniejszego dotyku, bo inaczej odczuwamy ból. Albo pozycja na pieska jest dla nas bardziej komfortowa niż misjonarska i lepiej, abyśmy od niej zaczynali swoje erotyczne igraszki. Aby poznać mapę seksualną swojego ciała, warto zakupić gadżety erotyczne. Wykorzystajmy je do zabaw solo. Zobaczmy, jak intensywna stymulacja i w jakich miejscach sprawia nam najwięcej przyjemności. W przypadku kobiet dobrym rozwiązaniem wydaje się wibrator i masażer łechtaczki. Mężczyznom zaś polecamy masturbatory.

 

Jak nie pozwolić, by ból podczas seksu zniszczył związek i skutkował emocjonalnym oddaleniem?

Jeśli ból podczas stosunku jest wyjątkowo silny lub utrzymuje się przez dłuższy czas, unikamy nie tylko współżycia, ale też czułych gestów ze strony partnera. To naturalna ludzka reakcja, nikt nie chce cierpieć. Niestety, skutkuje to emocjonalnym oddaleniem od partnera. Ten często nie rozumie, dlaczego seks z nim nie sprawia nam przyjemności i co stoi za tym, że wzbraniamy się przed jego pocałunkami. Może wręcz poczuć się przez nas odrzucony. Kluczową rolę w takich sytuacjach odgrywa rozmowa. Pamiętajmy, aby nie osądzać drugiej strony i nie obwiniać jej za to, że odczuwamy ból. Spróbujmy wyjść z pozycji własnych emocji i doznań cielesnych. Skorzystajmy z pomocy lekarza (ginekologa, urologa lub internisty), a dopiero gdy to nie pomoże z usług seksuologa i/lub psychoterapeuty.

 

Ból podczas współżycia a niezintegrowana trauma seksualna

Niekiedy ból podczas współżycia wynika z niezintegrowanej traumy seksualnej. Nie musi nam przydarzyć się sam gwałt, “wystarczy”, że pracodawca narusza nasze granice, chwytając nas za kolano lub rzucając dwuznaczne komentarze. Każdy, nawet najdrobniejszy przejaw przemocy seksualnej, może w nas pozostawić trwałe ślady i hamować nasz apetyt na seks. Na szczęście wiele problemów udaje się przepracować. Dobry psychoterapeuta pomaga nam zintegrować traumatyczne zdarzenia. Tłumaczy, że w danej sytuacji nie byliśmy się w stanie obronić, dlatego nasze ciało zareagowało biernością. Mógł nawet pojawić się orgazm, bo ten wynika z unerwienia miejsc intymnych, a nie z naszej woli czy zgody na naruszanie granic. 

 

Stres a suchość pochwy - z czego wynika ból podczas stosunku?

Nie bez znaczenia pozostaje stres, który doskwiera nam każdego dnia. Wiele z nas odczuwa niepokój związany z życiem zawodowym, sytuacją finansową czy rodzinną. Kortyzol, który się wówczas wydziela, obniża poziom hormonów płciowych. Skutkuje to osłabieniem libido i spadkiem naturalnej lubrykacji u kobiet. W rezultacie pojawia się suchość pochwy, a stosunki stają się bolesne.

 

Niezależnie od tego, z czego wynika ból podczas zbliżenia, możesz go wyeliminować. Czasem wystarczy tylko udać się do lekarza, aby zyskać diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie, np. wdrożyć antybiotyki na bakteryjne zakażenie pochwy. Kiedy indziej nieocenionym wsparciem okazuje się konsultacja z psychologiem i/lub seksuologiem. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl