Blokada seksualna - co może powstrzymywać Cię przed czerpaniem zmysłowej przyjemności?

0
Blokada seksualna - co może powstrzymywać Cię przed czerpaniem zmysłowej przyjemności?

Blokada seksualna - co może powstrzymywać Cię przed czerpaniem zmysłowej przyjemności?

Seks dla wielu osób stanowi źródło zmysłowej przyjemności. W stałych związkach przyczynia się do poprawy intymności i bliskości z partnerem. Wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety, czasem pojawia się blokada seksualna, której nie potrafimy przezwyciężyć. Sprawdź, co może powstrzymywać Cię przed czerpaniem zmysłowej przyjemności i jak temu przeciwdziałać. 

 

Lęk przed nieplanowaną ciążą

Nieplanowana ciąża wielu z nas jawi się jako niezwykle przerażająca perspektywa. Oczekiwanie dziecka zmienia bowiem całe dotychczasowe życie i zmusza nas do zmodyfikowania planów. Nagle przerywamy naukę, rezygnujemy z wyjazdu zawodowego czy założenia własnej firmy. Możemy zapomnieć o wolnych popołudniach, podczas których spotykamy się z przyjaciółkami i czytamy książki. Po narodzinach dziecka większość czasu koncentruje się na małym człowieku. Nic dziwnego, że tak wiele z nas odczuwa lęk przed nieplanowaną ciążą. Boimy się, że wybrana metoda antykoncepcji zawiedzie i nasze życie gwałtownie się zmieni. W rezultacie pojawia się blokada seksualna, która “chroni” status quo

 

Jeśli paraliżuje nas lęk przed nieplanowaną ciążą, porozmawiajmy z ginekologiem o najlepszej formie antykoncepcji. Możemy też pójść wzorem Holendrów i stosować równolegle dwie metody. W Niderlandach tabletki antykoncepcyjne chronią przed poczęciem, a prezerwatywy stosuje się po to, aby uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową. Daje to jeszcze jedną korzyść. Gdy zapomnimy o tabletce lub ją zwymiotujemy, chroni nas kondom. Jeśli natomiast pęknie prezerwatywa, pozostaje nam jeszcze zabezpieczenie w postaci pigułki antykoncepcyjnej.

 

Brak doświadczenia seksualnego

Niektórzy z nas obawiają się kompromitacji. W świecie, gdzie seksualność jest szeroko promowana w mediach, fakt, że ktoś nie ma doświadczenia erotycznego, może spotkać się z niezrozumieniem. Pamiętajmy jednak, że właściwa osoba okaże nam akceptację. Uzna za normalne, że dotychczas nie spotkaliśmy nikogo, z kim chcielibyśmy wieść życie erotyczne. Wprowadzi nas w arkana seksu. Pomoże założyć prezerwatywę i pokaże nam, jak możemy pieścić swoje ciała. Przy wspierającej i życzliwej postawie partnera/partnerki nasza blokada seksualna puści.

 

Jeśli natomiast brak doświadczenia erotycznego silnie nas paraliżuje, porozmawiajmy na ten temat z psychologiem i/lub seksuologiem. Specjalista pomoże nam uporządkować trudne emocje i dokonać przeprogramowania poznawczego. Bardzo często za naszą blokadą seksualną stoją nieadaptacyjne myśli. Np. panicznie boimy się, że druga osoba nas wyśmieje. Tymczasem często wystarczy z nią na ten temat porozmawiać, niekoniecznie bezpośrednio, tylko ogólnie, aby zbadać jej reakcję. Pomaga to obalić lub potwierdzić dane założenie.

 

Kompleksy związane z wyglądem

Media społecznościowe nie służą kształtowaniu zdrowej i stabilnej samooceny. Coraz więcej osób ma kompleksy związane z wyglądem. Wstydzimy się swojego ciała i tego, że nie spełnia ono współczesnych kanonów piękna. Przez dynamiczny rozwój ginekologii estetycznej po raz pierwszy zaczęłyśmy się zastanawiać, czy nasze wargi sromowe prezentują się atrakcyjnie. Wcześniej w ogóle nie rozpatrywałyśmy  ich w tym kontekście. Kompleksy sprawiają, że powstaje blokada seksualna. U niektórych puszcza, gdy zgasimy światło, wówczas oddajemy się erotycznym igraszkom. Zdarza się, że wybieramy takie pozycje seksualne, aby ukryć nieakceptowane części ciała.

 

Jesteśmy dla siebie najsurowszymi krytykami, ponieważ często kierujemy się przekazem medialnym. Zapominamy przy tym, że nie każdemu podoba się to samo. Komuś cecha, którą postrzegamy jako wadę, może przypaść do gustu. Np. istnieją mężczyźni, którzy uwielbiają szczupłe partnerki i wcale nie postrzegają ich jako pozbawionych kobiecości. 

 

Jeśli czujesz, że kompleksy Cię przytłaczają i odbierają Ci radość z seksu, porozmawiaj o nich z psychologiem. Gdy okażą się głębiej zakorzenione, pomocna okaże się terapia indywidualna. Warto pracować nad samooceną, aby żyć w pełni i bez ograniczeń.

 

Przekonania nt. seksu wyniesione z domu rodzinnego

Mogłoby się wydawać, że gdy opuszczamy dom rodzinny jako dorośli ludzie, wreszcie zaczynamy żyć w zgodzie ze sobą. Niestety, często blokują nas przekonania rodziców, z którymi wcale się nie zgadzamy. Jeśli przez całe życie słyszeliśmy, że seks to forma wykorzystania drugiego człowieka, agresji i braku szacunku, świadomie deklarujemy  zupełnie inne podejście. Nieświadomie jednak unikamy współżycia w obawie, że jest w nim coś niewłaściwego. Tak działa ludzki mózg, opiera się na powstałych połączeniach synaptycznych, które ulegają utrwaleniu, im częściej słyszymy jakiś pogląd. Na szczęście możemy aktywnie wspierać rozwój nowych ścieżek neuronalnych. Pomocna okazuje się psychoterapia. Jeśli widzisz, że przekonania rodziców nt. seksu blokują Cię i utrudniają odbycie udanego stosunku, poproś o wsparcie specjalistę. 

 

Problemy z erekcją

Wielu mężczyzn czuje silną presję wewnętrzną, by zawsze dysponować pełną sprawnością seksualną. Bez wzwodu trudno odbyć stosunek oparty na penetracji pochwy czy odbytu. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie zapewnić zmysłowej rozkoszy ukochanej osobie. Z pomocą przychodzą nam bowiem usta i dłonie, a także zabawki erotyczne takie jak wibratory czy dildo. Seks możemy uprawiać na różne sposoby i każdy z nich jest tak samo wartościowy. Problemy z erekcją niekiedy mają podłoże fizyczne, ale bardzo często wynikają ze stresu i lęku przed niepowodzeniem. W pierwszej kolejności należy  zwrócić się z nimi do lekarza, w drugiej skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty lub seksuologa.

 

Problemy z rozluźnieniem pochwy

Kobiety z kolei skarżą się na nadmierne napięcie pochwy i jej zaciskanie, co z kolei uniemożliwia odbycie stosunku. Taka sytuacja zazwyczaj pojawia się, gdy coś nas blokuje przed uprawianiem seksu. Niekiedy stoi za tym stres, którego doświadczamy w codziennym życiu, lęk przed nieplanowaną ciążą, ale też infekcja intymna, która powoduje ból podczas penetracji. Z kolei pochwica to często spotykany problem wśród kobiet, które doświadczyły traumy seksualnej. Jej przepracowanie pomaga na nowo czerpać radość ze zbliżeń.

 

Gdy cierpimy na problemy z zaciskaniem pochwy, najpierw spróbujmy się rozluźnić, korzystając z technik relaksacji. Twojej szczególnej uwadze polecamy trening autogenny Schultza i progresywną relaksację mięśni Jacobsona. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanej poprawy, zgłoś się do ginekologa, aby wykluczyć przyczynę organiczną.

 

Niekiedy w odzyskaniu pełnej sprawności seksualnej pomagają sesje z fizjoterapeutką uroginekologiczną, która pozwala nam lepiej poznać własne ciało i jego reakcje. Kiedy u podstaw problemów z rozluźnieniem pochwy leżą urazy psychiczne, rozważ psychoterapię.

 

Ból podczas stosunku a blokada seksualna

Blokada seksualna czasem wynika z nieprzyjemnych dolegliwości. Suchość pochwy powoduje tarcie podczas penetracji, przez co pojawia się ból podczas stosunku. Staramy się unikać cierpienia, co jest całkowicie naturalną reakcją naszego organizmu. Nic dziwnego, że zamykamy się na erotyczne igraszki. Na szczęście wspomniany problem często udaje się rozwiązać, sięgając po lubrykanty. Żele intymne nawilżają pochwę, zwiększają poślizg i pozwalają nadal cieszyć się seksem.

 

Niekiedy ból podczas stosunku nie ustępuje, mimo stosowania lubrykantów. Zgłoś się do lekarza, aby ustalić jego podłoże. Odpowiednio dobrana kuracja pomoże Ci go wyeliminować. 

 

Trauma seksualna

Jak wcześniej wspominaliśmy, blokada seksualna miewa podłoże psychiczne. Wynika z doświadczonych traum. Nie tylko gwałt czy molestowanie seksualne zamykają nas na doznania erotyczne. Czasem wystarczą wulgarne komentarze czy żarty, których sobie nie życzymy. Zdarza się, że w przestrzeni publicznej jesteśmy taksowane wzrokiem lub ktoś ociera się o nasze ciało. Może to prowadzić do urazów psychicznych, które nas hamują. Na szczęście w ich przepracowaniu pomaga odpowiednio dobrana psychoterapia. 

 

Brak bliskości emocjonalnej z partnerem

Kiedy druga osoba wydaje nam się odległa emocjonalnie, bo w związku brakuje intymności, tracimy zainteresowanie seksem. Nie chcemy dopuszczać tak blisko kogoś, komu w pełni nie ufamy. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, zastanówmy się, jak możemy pracować nad więzią. Istnieją ćwiczenia dla par, które służą pielęgnowaniu bliskościowej relacji z partnerem. Przede wszystkim rozmawiajmy ze sobą o swoich potrzebach, radościach i obawach. Odsłaniajmy swoje miękkie podbrzusze, a nasz związek wejdzie na wyższy poziom. Prawdopodobnie zniknie też blokada seksualna.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl