Brak seksu w związku - co oznacza w praktyce?

0
Brak seksu w związku - co oznacza w praktyce?

Brak seksu w związku - co oznacza w praktyce?

Bez seksu da się żyć, ale nasza egzystencja nie zawsze przynosi nam satysfakcję. Jedynie osoby aseksualne nie czują popędu płciowego, więc dla nich taki stan jest normalny. Gdy natomiast ktoś świadomie rezygnuje z życia erotycznego, to warto przyjrzeć się jego motywacji. Czy za jego wyborem nie stoi dysfunkcja seksualna, niska samoocena, lęk przed ciążą, obawy związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową lub trauma. Wiele problemów da się przepracować i na nowo odkryć radość płynącą ze zbliżeń. Warto podjąć się tego zadania, zwłaszcza że udany seks nie tylko rozładowuje napięcie, ale też pełni szereg innych funkcji. Co tracimy, gdy z niego rezygnujemy?

 

Do czego prowadzi abstynencja seksualna?

Skutki abstynencji seksualnej są daleko idące. Nie tylko powstaje frustracja, która wpływa negatywnie na poziom zadowolenia z życia, ale także nie zaspokajamy wielu elementarnych potrzeb. W tym miejscu warto wspomnieć o poczuciu bezpieczeństwa, intymności, więzi i poczuciu bycia atrakcyjnym dla drugiej osoby. Ponadto brak seksu zwiększa ryzyko depresji, stanów lękowych i spadku samooceny. 

 

Jakie skutki ma wypieranie potrzeb seksualnych?

Represjonowane potrzeby seksualne, które próbujemy stłumić, narastają i wciąż pobrzmiewają w tle. Nie umiemy się ich pozbyć. Nierzadko to wokół nich konstruujemy swoje życie. Skupiamy się na tym, aby unikać podniecenia, przez co jeszcze mocniej odczuwamy napięcie seksualne. Nie chcemy wysyłać innym sygnałów erotycznych, więc męczymy się ciągłą analizą swojego zachowania. 

 

Dlaczego ludzie decydują się na białe małżeństwa?

Białe małżeństwa stanowią niezwykle ciekawe zagadnienie socjologiczno-psychologiczne. Niektóre tworzą osoby aseksualne, które nie odczuwają popędu płciowego. Często jednak namiętność wygasła gdzieś po drodze. Np. partnerzy w wyniku habituacji za bardzo się do siebie przyzwyczaili. Zdarza się też, że jesteśmy ze sobą za blisko i zachowuje się jak rodzeństwo, co odziera nasze życie z erotycznej fascynacji. Poza tym niekiedy brak seksu w związku wynika z przekonań religijnych. Np. uważamy, że nie wolno nam stosować antykoncepcji, a nie chcemy mieć więcej dzieci, bo nie stać nas na ich utrzymanie.

 

Jak seks pomaga zachować sprawność?

Im częściej uprawiamy seks, tym dłużej zachowujemy sprawność. U kobiet w okresie okołomenopauzalnym regularne współżycie ogranicza zmiany zanikowe pochwy. W związku z tym nie warto rezygnować z życia erotycznego przy pierwszej napotkanej trudności. Jeśli problem ma podłoże fizjologiczne, szukajmy pomocy u lekarza. Gdy natomiast wynika z naszej psychiki, dobrym rozwiązaniem wydaje się konsultacja z psychoterapeutą i/lub seksuologiem. 

 

Z czego wynika brak seksu w związku?

Niekiedy trudno nam zgrać potrzeby seksualne z partnerem, bo różnimy się temperamentem. Jedna ze stron ma wyższe libido niż druga. Nie bez powodu związek z młodszym mężczyzną dla wielu kobiet okazuje się atrakcyjny pod kątem seksualnym. Z wiekiem stajemy się coraz bardziej świadome swojego ciała i jego reakcji, wzrasta również nasza otwartość. Z kolei najbardziej aktywni seksualnie są młodzi mężczyźni. 

 

Na poziom libido wpływa także pora roku. Wiosną i latem apetyt na seks wzrasta, a zimą zazwyczaj maleje. Poza tym nie bez znaczenia pozostają trudności, z jakimi mierzymy się w danej chwili. Niektórzy, gdy mają problemy w pracy, unikają zbliżeń, gdyż kortyzol obniża poziom hormonów płciowych. Inni natomiast próbują rozładować napięcie nerwowe podczas stosunków płciowych. Nie ma w tym nic zaskakującego, biorąc pod uwagę, że orgazm wprowadza nas w stan przyjemnego rozluźnienia.

 

Dlaczego kobiety rezygnują z seksu?

Życie seksualne kobiet wciąż podlega presji społecznej i różnym ograniczeniom. To nie sprzyja jego rozkwitowi. Wiele pań boi się otwarcie przyznać, że ma ochotę na seks i wyjść z inicjatywą. Kobiety nie chcą stracić w ten sposób swojej dobrej reputacji. Poza tym wierzą, że nie wypada im tego robić. Nic dziwnego, że wiele z nich rezygnuje z życia seksualnego.

 

Masturbacja jako sposób na zachowanie zdrowia seksualnego przez singli i nie tylko;)

Czy wiesz, że aktywne życie seksualne można prowadzić, nie będąc w związku? Nie oznacza to, że masz poszukiwać partnera do niezobowiązujących zbliżeń, choć oczywiście takie rozwiązanie też jest w porządku. Seks solo, jaki zapewnia masturbacja, dostarcza nam sporo satysfakcji. Uczy nas swojego ciała i dzięki niemu dowiadujemy się, jak osiągnąć orgazm. Później, gdy znajdziemy partnera, możemy wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Masturbacja obejmuje różne ciekawe techniki. Do Twojej dyspozycji oddajemy przydatne gadżety erotyczne, w tym wibratory, dilda, masażery łechtaczki, plugi analne i wiele innych. Jeśli interesują Cię zabawki najwyższej jakości, już dziś zapoznaj się z naszym bogatym asortymentem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl